Højskolesangaften og foredrag om Jens Rosendal i Thyborøn Kirke

dato

Oplev en inspirerende aften i Thyborøn Kirke, hvor musiker Flemming Både fra Århus vil lede en højskolesangaften dedikeret til Jens Rosendals værker. Kom og syng med på "Du kom med alt det der var dig" og mange andre skønne sange.

Tirsdag den 16. september 2025 inviterer Thyborøn Kirke til en særlig højskolesangaften, hvor fokus vil være på den anerkendte sangskriver Jens Rosendal. Aftenen byder på både sang og foredrag, og alle er velkomne til at deltage.

Musikeren Flemming Både fra Århus vil være aftenens gæst og guide deltagerne gennem Rosendals smukke sange. En af aftenens højdepunkter vil være fællessangen "Du kom med alt det der var dig", som mange kender og holder af.

En aften med musik og fællesskab

Arrangementet er en oplagt mulighed for at opleve glæden ved fællessang i selskab med andre sangglade mennesker. Udover musikken vil der også være et foredrag, som giver indsigt i Jens Rosendals liv og virke.

For kun 25 kr. kan deltagerne nyde kaffe og brød undervejs, hvilket giver anledning til hyggeligt samvær og samtale.

Praktisk information
Dato: Tirsdag den 16. september 2025
Tid: 19:00
Sted: Thyborøn Kirke, Vesterhavsgade 125 A, 7680 Thyborøn
Entré: Ikke oplyst
Kaffe/brød: 25 kr
Målgruppe: Alle er velkomne



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut