Oplevelser ved kysten: Sælsafari og historiske fortællinger i Thyborøn

Foto: Kultunaut.
dato

Den kommende uge i Thyborøn byder på både spænding og historie, med alt fra sælsafari ved Limfjordens udmunding, til unikke værksteder i Jyllands Akvariet og rundvisning i historiske bunkeranlæg. Tag med og udforsk det bedste af Thyborøn!

Næste uges oplevelser i Thyborøn spænder bredt og byder blandt andet på sjove aktiviteter i Jyllands Akvariet, en lærerig spionfortælling og sælsafari blandt Limfjordens dyreliv.

Sælsafari ved Limfjordens udmunding

Mandag kan du tage med på sælsafari og opleve Limfjordens unikke naturområde. Med en erfaren guide vil du sejle gennem sejlrenderne mellem sandbankerne og komme helt tæt på de nysgerrige sæler. Forvent en spændende tur, hvor du måske også møder Danmarks største rovdyr, den store gråsæl.

  • Tidspunkt: Mandag 24. august 2026, kl. 11:30
  • Sted: Thyborøn Lystbådehavn, Havnegade 5, 7680 Thyborøn
  • Entré: 239 kr. pr. voksen, 199 kr. pr. barn under 13 år

Husk at klæde dig vand- og vindtæt, og at der ikke kan medbringes hunde på denne tur.

Kreativt ravværksted for de mindste

Tirsdag byder Jyllands Akvariet på en hyggelig workshop, hvor børnene kan designe deres egne smykker af rav fra Vesterhavet. I værkstedet er der mulighed for at lave halskæder, armbånd og øreringe med forskellige materialer og ravstykker.

  • Tidspunkt: Tirsdag 25. august 2026, kl. 11:00
  • Sted: Jyllands Akvariet, Kystcentervej 10, 7680 Thyborøn

Det er ikke nødvendigt at tilmelde sig på forhånd.

Historisk rundvisning i Thyborøns bunkeranlæg

Samme tirsdag eftermiddag kan historieinteresserede deltage i en guidet tur i en af Thyborøns gamle bunkere. Oplev spændende fortællinger fra Anden Verdenskrig og Den Kolde Krig, serveret af en uddannet historiker.

  • Tidspunkt: Tirsdag 25. august 2026, kl. 15:15
  • Sted: Kystcentervej, 7680 Thyborøn
  • Entré: 95 kr for voksne, 65 kr for 12 til 15 årige, børn under 12 år gratis
  • Tilmelding: https://historieguidenvestkysten.dk/thyboroen-faestningen/

Vær opmærksom på, at betalingen foregår til guiden kontant eller via MobilePay.

Fiskefodring på Thyborøn Badestrand

Onsdag er der Blå Flag arrangement på Thyborøn Badestrand, hvor du kan deltage i fodring af fiskene i rørebassiner. Tag hele familien med og oplev hajer, rokker og fladfisk på nært hold.

  • Tidspunkt: Onsdag 26. august 2026, kl. 13:00
  • Sted: Thyborøn Badestrand, Vesterhavsgade, 7680 Thyborøn
  • Entré: Entre til Jyllandsakvariet

Aktiviteten er arrangeret af Jyllands Akvariet, og der er foderudlevering til deltagerne.



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler